AKTIVNÍ VĚK 2019 – Inspirace pro terénní služby

V Holešovickém divadle Na Maninách se v úterý 21. května 2019 sešlo více než 180 účastníků třetí konference NEstárniBLBĚ.

Videa jednotlivých příspěvků

Reportáž vydaná v Odborném časopisu Sociální služby

Děkujeme za vaše ohlasy.

Bc. Jiří Hatlapatka – Centrum sociálních služeb Děčín, p.o.
Dobrý den Jakube a spol. Konference byla skvělá – příjemná atmosféra, komorní prostředí divadla, občerstvení a oběd taktéž skvělý. A témata??? Od prvního příspěvku p. Žárského až po poslední p. Debashisha Chadhuriho velmi zajímavé, v něčem inspirující, v něčem potvrzující naší správnou cestu…. Jen tak dál. Mnoho úspěchů do dalšího období Vašem spolku přeje Jirka a Lenka

Mgr. Petr Mach – Město Kolín
Byl jsem na první konferenci – uskupení, kterou pořádala tato organizace; rozhodně lze říci, že jiný přístup, návaznost příspěvků, které by se leckdy ve svém úvodu mohli zdát bezpředmětné na sebe dobře navazovali a tak i udržovali pozornost. Zajímavé typy a zkušenosti dalších poskytovatelů – například přístup k tomu jak zavést víkendy (pracovníci mají pracovat – plat, nebo motivační složka – jak to pomohlo), možnost propojené…..škoda, že nebylo vícero místa na technologie a představení „Pepy“. Jinak je třeba ocenit úsilí realizátorů, které přineslo své ovoce.

Renata Kainráthová, ing. – G-centrum Tábor
Přes trochu nedůvěřivé očekávání se mi konference moc líbila. Byla zase trochu jiná, než jsou obdobné akce, ale rozhodně přínosná. Výborně zajištěná organizace!

Bc. et Bc. Irena Svozilová – Společné cesty – z.s. Náchod
Konference mne zaujala především svou neformální atmosférou a bezprostředními příspěvky. Od první chvíle jsem si připadala skutečně mezi svými kolegy, kteří se se mnou upřímně dělí o své zkušenosti. Díky. Irena Svozilová

Routová Lucie – Pečovatelská služba Kdyně
Konference byla zajímavá volbou příspěvkou i jejich obsahem. Pestré zajímavé, otevřený přístup k problémům.

Jitka Kočková, DiS. – MÚSS Klášterec nad Ohří
Včerejší konference byla opět dobrým přínosem, nejen po pracovní stránce. Prožívala jsem silné emoce u některých vyprávěných příspěvků. Po organizační stránce to opět nemělo chybu. Jen tak dál 🙂 !!!

Mgr. Bc. Daniela Davidová – Centrum sociální pomoci Vodňany
Jsem moc spokojená.

Bc. Lenka Rosenthalová – OS ČČK Praha 9
Moc hezky připravená a zorganizovaná konference, navíc s velmi zajímavými přednášejícími a v neposlední řadě velmi přínosnými příspěvky. Moc děkuji, že jsem se mohla zúčastnit.

Bc. Michal Souček, DiS. – Ústav sociálních služeb Praha 4
Naprostá spokojenost. Netradičně i zábavně pojatá konference zaměřená na skutečný příklady z praxe, což je myslím pro všechny daleko přínosnější a inspirativnější, než hromady teorie. Setkání spousty zajímavých kolegů a navázání dalších kontaktů. Pouze pár příspěvků mi nepřišlo příliš spojené s terénními službami, což mělo být tématem, ale alespoň to odlehčilo téma.

Jana Vávrová – Péče srdcem, z.ú.
konference byla opravdu velkým přínosem, výborná organizace

Mgr. Silvie Kočárková, DiS, – Pečovatelská služba OS ČČK Praha 9
Velmi přínosná konference, velmi dobře organizačně zajištěná, byly jsme nadšené!

Bc. Barbora Hlavatá – Ošetřovatelský domov Praha 3
Konference byla velmi inspirativní, vzbudila ve mě nové nápady, problémy k zamyšlení a energii k naší práci pro lidi. Děkuji!

Mgr. Vojtěch Měřička, AChLJ – PROSAZ,z.ú.
Konference byla inspirativní – oceňuji především výběr velmi zajímavých lidí z praxe a skutečně „nahuštěných“ témat, perfektně zvládnutou dramaturgii a velmi příjemné organizační zázemí.
Tip pro příští konferenci – kladl bych důraz na skutečnou bezbariérovost prostorů k pořádání. Divadlo mělo sice bezbariérový přístup na WC, do foyer a předsálí, ale nikoliv do sálu jako takového.

.Bc. Zdeňka Mitrengová, DiS. – Sociální služby města Třince,p.o.
Původně se mi na konferenci do Prahy příliš nechtělo, musela jsem vyjíždět ve 3 hodiny ráno. Nakonec jsem ale vůbec nelitovala. Na lepší konferenci jsem ještě nebyla, ať už se to týká obsahu nebo samotné organizace. Dávám organizátorům velkou jedničku s hvězdičkou. Moc se těším na další konferenci, kterou bude Vaše organizace pořádat , a budu Vás doporučovat dalším. Moc děkuji za skvělou akci.

Mgr. Andrea Vavrečková – Sociální služby Karviná
Skvěle zorganizovaná konference, zajímavá a potřebná témata. Moc se mi líbilo, Již teď se těším na další konferenci. Děkuji za možnost se účastnit této konference.

Iva Máchová – LCC domácí péče, s.r.o.
Ráda bych poděkovala a projevila úctu k vaší přípravě i tématu inspirace v terénních službách. Setkávání a diskuse považuji za velmi přínosné a obohacující pro další podněty v práci. Rovněž je velmi přínosné setkání s kolegy a novými lidmi, kteří v rámci sociální práce a péče mají snahu věci posunovat k lepšímu a hlavně vést konstruktivní dialog. Přeji hodně energie a vytrvalosti.

Miroslava Kalinová – Město Roztoky
Velmi zajímavá a vydařená akce, perfektně připravená, příspěvky hodnotné, inspirující… , děkujeme .

Milena Kocourková – Město Rozůtoky
Konference předčila mé očekávání. Byla inspirativní, všichni referující mluvili o své práci s velkým zanícením, konferující byli vtipní a dotvářeli zdařile celý program. Nebyla hluchá místa, kdy by mi mohly myšlenky plynout mimo program…děkuji.

Bc. Teeza Umlaufová, DiS. – Archa Borovany, o. p. s.
Děkuji za inspiraci k terénním službám. Bylo to super 🙂 děkuji za úžasnou organizaci a moderování. Příspěvky byli pro mně užitečné. Ještě jednou děkuji a pokud potřebujete pomoc s distribucí s dotazníky a sběrem dat u vašich projektů, rádi pomůžeme.

Mgr. Monika Gorošová – Pečovatelská služba Řevnice
Konference se mi velice líbila, dozvěděla jsem se přínosné poznatky pro zkvalitnění našich služeb. Pracovala jsem v Domově pro seniory a v Domově se zvláštním režimem, rovněž také na Úřadu práce ČR, velmi dobře znám problémy s nedostatkem míst v Domovech a neochotnými úředníky, ale i sociálními pracovníky, což mě mrzí nejvíc. Moc Vám děkuji za uspořádání této inspirativní konference.

Romana Kučerová – Město Kamenický Šenov
Konference byla velmi zajímavá, přínosná, inspirativní a zážitková. Oceňuji její dokonalou přípravu, moderování a celý průběh i s dodržováním předem daného harmonogramu. Děkuji, že jsem se mohla zúčastnit

Karel Šlegr, Mgr. – Sanovia, a.s.
Úžasná akce, která svým neformálním pojetím a otevřeností přímo motivuje se se účastnit na společných projektech a udržuje soudržnost lidí v terénu při jejich nelehké práci. „Nejsem na to sám, jsme parta nadšenců.“

Lukáš Mejsnar, DiS. – ÚMČ Praha 12, vedoucí odboru sociálních věcí
Vážení pořadatelé, prvně děkuji za pozvání. Vaše konference byla opět inspirativní, a to nejenom obsahem, ale celkovou atmosférou. Velmi bych ocenil pojetí, tedy forma předávání zkušeností. Model „talkshow“ je velmi originální, (tedy v porovnání s jinými obdobnými akcemi, které se s podobnou tématikou pořádají), a hlavně koukatelný, prostě lidský. Ke cateringu snad jen stručně, jelikož se na podobné akce nechodím najíst a napít – byl dokonalý. Absenci přestávek kvituji, každý má svobodu si odejít, rozhodně bych u toho zůstal. Jediné mínus spatřuji v malém prostoru, kteří účastníci měli. Dotace 15-20 minut je dle mého nedostačující pro prezentaci některých příspěvků. Pro sdělení osobního příběhu je to akorát, ale pokud bude přednáška na odborné téma, je to omezující a místy kontraproduktivní. A není zde prostor pro případné dotazy, které mě v průběhu napadaly. Sice mohu přednášející oslovit osobně po jejich bloku, ale to pak zase přijdu o další program, případně přednášející odcházejí. Možná by pomohlo méně příspěvků, ale zase chápu, že je to pak méně bohaté. Celkově to hodnotím pozitivně. Přeji organizátorům, aby všechny jejich projekty byly úspěšné. Mnoho zdaru a sil do vaší práce. Lukáš Mejsnar

Mgr. Marie Jarošová – Sociální služby Města Milevska
Konference se zajímavým programem a příjemnými přednášejícími. Příspěvky konference zajímavé a inspirativní.

Mgr. Hana Kovalská, DiS. – Podané ruce – osobní asistence
Děkuji za zajištění konference Aktivní věk 2019 na téma Inspirace pro terénní služby. Za sebe mohu sdělit, že struktura přednášejících byla zvolena velmi poutavě, témata byla zajímavá a vystoupení přednášejících byla na profesionální úrovni.

Ing.Jana Kořínková – Pečovatelská služba města Dobříše
Děkujeme za krásnou konferenci. Obrovsky si ceníme vašeho zapálení pro dobrou věc, které umíte přetavit do jasných výsledků. Přejeme celému týmu radost z práce a vytrvalost. Máme se co učit…

Ing. Jan Schneider – Ústav sociálních služeb v Praze 4
Zajímavá konference, natradiční pojetí dávalo zajímavou osvěžující dynamiku. Díky omezeným možnostem sálu byla trochu komplikovanější organizace oběda, kde chyběla vegetariánská varianta.

Mgr. Tereza Jindrová – Dům s pečovatelskou službou Planá nad Lužnicí
Skvělé setkání se zajímavými lidmi, výborná organizace. Jedinou výhradu mám k délce příspěvků – za 15 minut se stihlo říct velice málo, některá témata si zasloužila mnohem déle a bohužel byla uťata 🙁 Ale i tak velmi děkuji!

Bc. Adéla Klusoňová – Pečovatelská služba Polička
super!!!!

Romana Kurucová, DiS – Spolek Trend vozíčkářů, Olomouc
Konference byla velmi přínosná. Líbili se mi pozvaní hosté a také forma, jakou tato konference byla udělána. Mohla jsem se lépe soustředit na všechny řečníky. Byla tam také skvělá atmosféra z řad pořadatelů a výborné zajištění místa, občerstvení a obědů. Mohla jsem načerpat zkušenosti od jiných pracovníků a navázat nové kontakty. Děkuji.

Bc. Lenka Honová – Hewer z.s.
Konference měla skvělou myšlenku, zajímavé příspěvky. Negativní jev byl čas. Spoustu přednášejících mělo zajímavá témata, které ale nemohli rozvést kvůli časové dotaci. Zrychlené mluvení, přeskakování, nátlak ze zákulisí :)… velká škoda protože to „zabilo“ potenciál a podstatu věci.

Bc. Alena Kubisová – Sociální služby města Přerova, p.o.
Konference byla velmi výborná, prostě skvělá, plná báječných lidí, kteří pracují srdcem. Byla jsem opravdu velmi nadšená. A jak jeden úspěšný přednášející řekl: “ Víc než inspirace je vnitřní síla. “ Vám děkuji za knihu, četla jsem ji cestou vlakem a musím připustit – kapitoly mě oslovily. Velké díky.

Mgr. Martin Žárský – AHC a.s.
Témata a příspěvky prezentované na konferenci velmi trefně cílily na podstatu nutné změny v systému sociálních služeb, tj. posilování vazeb mezi službami, institucemi a kompetencemi. Vše velmi srozumitelně prezentováno a organizováno v celek.

Mgr. Vladimíra Vokurková Košková – Sociální služby Praha 9
Dobrý den, jsem ráda, že jste nám dali tuto oficiální možnost vyjádřit se. .-) Přemýšlím o tom od včerejška. Odcházela jsem z konference v rozpacích. První polovina dne mě velmi zklamala. Příspěvky byly řekněme povrchní, některé prvoplánové. Nalákaly názvem a popisem, nakonec však nic nového, alespoň pro mě nepřinesly. Tím, jak nebyla možnost diskuze, byla to taková rychlá smršť známých proklamací bez návrhů řešení či sdílení dobré praxe. To se dělo i v druhé polovině, ne však v tak velkém měřítku. To je velká škoda. Poprvé jsem měla chuť se po polední přestávce nevrátit. Kdyby bylo méně příspěvků a bylo by na ně více času, věřím, že by to bylo užitečné. Na konferenci jste mě osobně nalákali velmi praktickými tématy, které však nakonec nebyly diskutovány ani náznakově 🙂 Za mne mělo největší hodnotu vystoupení pana Martina Žárského a jeho kolegyně a pana Pavla Karpíška s kolegyní – praktické, kultivované, podpořené praxí a zkušeností, přenositelné. Velmi smutno mi bylo z vystoupení pana Petra Macha. Myslím, že rozumím jeho obsahu, velmi dobře, forma však byla velmi nevhodná – vulgarismy a xenofobie na půdu konference nepatří. Pan Debashish pak přinesl zprávu nejcennější – „lidé tvořte pevné komunity, nezůstanete bez pomoci, přijměte odpovědnost za své životy“. A to je zpráva do společnosti, kde je stále zvykem “ stát má povinnost, stát to zajistí“ víc než silná a v krásném protikladu či doplnění k prvnímu příspěvku konference. Určitě by bylo skvělé otevírat témata pečovatelů, jejich nedostatku, potřebnosti, nedostatečné připravenosti na současnou podobu klientů v terénu. Pečovatel je často člověkem se základním vzděláním, v lepším případě s dobrým srdcem a kurzem. Naprosto nepřipravený a nevyzbrojený pro řešení složitých situací v terénu. A ten se za posledních 10 let rapidně změnil. Na školení je tak tak čas, vytíženost veliká a finance minimální. A přesto se po něm chtějí nadlidské výkony. Proto mě velmi zklamalo vystoupení paní Pekarové, která nabídla „podporu zvýšení důchodů“, nic, co by řešilo stávají situaci a jako by jí ani neznala. Možná to byl nervozitou, ale je to škoda.
Přeji Vám hodně sil ve Vaší práci, děkuji, že se snažíte témata komunikovat a posouvat je v realitě. S úctou Vlaďka Vokurková

Bedřiška Kotmelová Bc. – Pečovatelské centrum Praha 7
Konference se povedla. Byl živá, korespondovala s tím, s čím se v terénu setkáváme. Byla skvěle zorganizovaná 🙂

Mgr. Petra Čermáková – Pečovatelská služba města Pečky
Nejlepší konference, na jaké jsem kdy byla. Velmi záživná, zábavná, a samozřejmě také inspirativní. Těším se na další od vás!

Mgr. Lenka Voráčová – Centrum sociálních služeb Vyškov, o.p.s.
Konference Aktivní věk III. – Inspirace pro terénní služby byla pro mě osobně velmi přínosná. Zvolený formát krátkých příspěvků, většinou založených na dobrých příkladech praxe různých poskytovatelů i druhů služeb, se v globále ukázal jako velmi efektivní. Odnesla jsem si mnoho podnětů pro další působení v terénních službách i otázek k zamyšlení, kudy se budou sociální služby v budoucnu asi ubírat. Velmi oceňuji jak vhodně vybrané prostory, tak i materiálně-technické zabezpečení celé akce. Těch téměř osm hodin na cestě zato stálo! Díky a těším se na další spolupráci 🙂

Kamila Macháčková – Centrum sociální pomoci Vodňany
Jedním slovem, výborná organizace již od prvopočátku, to znamená pozvánka na konferenci, přihlášení, doplňující informace, pomoc s dopravou atd. Samotná konference neměla chybu, opět perfektní organizace a hlavně všechno v klidu, žádné zmatky. Cítila jsem se velmi dobře, příspěvky se mi moc líbily, všechny byly k zamyšlení. Děkuji i za zaslané materiály – prezentaci, určitě předám v rámci schůzek kolegyním. Oběd výborný a dodržování pitného režimu úžasný :-). Ještě jednou děkuji a ráda se zúčastním další Vaší konference. Ať se daří.

JUDr. Lucie Trnková – Pečovatelská služba Prahy 6
Konference byla velmi inspirativní

Mgr. Linda Chadimová – Sociální služby Česká Třebová
Za mě i mou kolegyni velká spokojenost

Mgr. Lenka Labudová – Město Březnice – Pečovatelská služba
Konference se mi velmi líbila. Byla velmi dobře připravená a mnohé příspěvky byly přínosem pro naši organizaci.

Pavlína Trpáková – Obec Veselíčko
DĚKUJI! S velkou lítostí jsem ze zdravotních důvodů musela oželet osobní účast na konferenci. Zaslaný odkaz na nahrávku mě velmi potěšil. S otevřeností jsem sledovala vystupující a tiše jásala i smutnila. Sdílené mě opět přesvědčilo, že služby mohou fungovat dobře nejen v mých představách. Děkuji za nadšení, děkuji za nápad, děkuji za angažovanost uskutečnění, děkuji za zprostředkování setkání, oslovení inspirujících. Terénním představeným službám děkuji za odvahu žít dobrou službu, žít dobrý život s klienty a pro klienty.

Mgr. Lukáš Strašák, DiS. – ÚMČ Praha 11
Velice děkuji za uspořádání Vaší konference, která byla jako vždy bezkonkurenční, motivující, přínosná a především přátelská. Současně bych chtěl poděkovat všem vystupujícím za jejich příspěvky nabité pozitivní energií, kterou nejen v rámci konference, šíří dál mezi ostatní. Byla to perfektní akce, kterou bych si s Vámi moc rád, někdy opět zopakoval.

Bc. Táňa Klimešová – Město Dobruška Pečovatelská služba
Odlišně pojatá témata, vnoření se do hloubky problému, nový pohled na aktuální témata v sociálních službách, perfektní organizační zajištění konference.

Bc. Helena Turková – Oblastní charita Strakonice
Jsem velice ráda, že jsem se mohla konference zúčastnit. Již dlouho jsem se nesetkala s tak vysoce profesionální organizací. Jednotlivé příspěvky do sebe dokonale zapadaly (i ty pro udržení pozornosti a odlehčení). Oceňuji účelné využití času. Byly pro mne skutečnou INSPIRACÍ v další práci (pracuji jako vedoucí a soc. pracovnice v pečovatelské službě a osobní asistenci). Doufám, že se mi podaří některé příklady dobré praxe zavést v našich službách. Velice oceňuji i zaslání prezentací. Pokud to bude možné, ráda se zúčastním dalších obdobných konferencí.

Konference Aktivní věk z roku 2018

Konference Aktivní věk z roku 2016